Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Ekspertai įvertino metamfetamino vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo poreikius
Ekspertai įvertino metamfetamino vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo poreikius

Pastaraisiais metais Europoje matomas augantis metamfetamino vartojimas – pastarąjį dešimtmetį nelegalių medžiagų sulaikymų duomenys rodo, kad metamfetamino prieinamumas pamažu didėja ir jis yra aptinkamas vis daugiau valstybių. Metamfetaminas kelia pavojų tiek pačiam vartojančiam, tiek visuomenei. Ilgalaikis metamfetamino vartojimas didina širdies ir kraujagyslių sistemos ligų riziką. Vartojantys šią psichoaktyvią medžiagą dažnai kenčia nuo nemigos, sutrinka jų mityba, taip pat gali būti pažeidžiama smegenų struktūra, šis narkotikas sukelia psichikos sutrikimus.

Suvokiant, kad rizikingas metamfetamino vartojimas yra auganti problema Lietuvoje ir svarbu kurti prevencijos ir gydymo strategijas, siekiant mažinti šio narkotiko vartojimo mastą, penkiose Europos Sąjungos (ES) šalyse (Lietuvoje, Vokietijoje, Slovakijoje, Lenkijoje ir Čekijoje) projekto IMPRESA rėmuose suburtos vietinių ekspertų grupės įvertino metamfetamino vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo poreikius. Šias grupes sudaro administracijos atstovai, visuomenės sveikatos ir narkotikų politikos formuotojai, priklausomybės gydymo specialistai, socialinių ir žalos mažinimo paslaugų teikėjai, pasilinksminimo vietų atstovai ir asmenys vartojantys psichoaktyvias medžiagas.

„5-iuose ES miestuose atlikus vietinės situacijos analizę ir vertinimą, paaiškėjo, kad vietinių ekspertų ir psichoaktyvių medžiagų vartotojų grupės sutiko, kad nemokamas ŽIV ir HCV testavimas, konsultacijos, individuali pagalba (psichologinė, teisinė, sveikatos sutrikimų gydymo) yra efektyvu ir reikalinga, tačiau nuomonės išsiskyrė dėl prevencinių priemonių prieinamumo ir efektyvumo. Todėl planuodami prevencines veiklas atsižvelgsime į tai, kad psichoaktyvių medžiagų vartotojams galimai trūksta informacijos apie tai, kokios paslaugos egzistuoja mieste ir kokia yra šių paslaugų nauda.“, – teigia projekto tyrėja Dovilė Mačiulytė.

Projektas IMPRESA (Implementing  Metamphetamine Prevention Strategies into Action) įgyvendinamas jau nuo 2021 m. Lietuvoje jį įgyvendina Respublikinis priklausomybės ligų centras. Projektas skirtas metamfetamino vartojimo Europoje prevencijos strategijų įgyvendinimui. Šiuo projektu siekiama įvertinti pasaulyje įgyvendinamų metamfetamino vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo programų efektyvumą ir pritaikyti šias programas vietiniam šalių – partnerių kontekstui.

Čia galite rasti tyrimo ataskaitą.