Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Vilniaus policijos pareigūnai seka Škotijos ir Velso pavyzdžiu
Vilniaus policijos pareigūnai seka Škotijos ir Velso pavyzdžiu

Vilniaus miesto policijos pareigūnai yra tarp pirmųjų Europoje, pasirengusių teikti būtinąją pagalbą žmonėms, perdozavusiems opioidinių narkotikų. Respublikinio priklausomybės ligų centro, Vilniaus miesto savivaldybės ir Vilniaus miesto antrojo policijos komisariato iniciatyva,  policijos patrulius pasiekė medikamentas, gelbstintis gyvybę, jau apmokyta ir pirmoji pareigūnų grupė.

„Vakar apmokėme pirmuosius 15 pareigūnų, kiekvienam dalyvavusiam išduotas medikamentas. Jis yra purškiamas į nosį, todėl panaudojimas yra greitas ir nesudėtingas. Pats medikamentas yra saugus, jis naudojamas esant opioidų, tokių kaip heroinas ar fentanilis, perdozavimui, kai žmogaus gyvybei yra kilęs pavojus – žmogus yra nesąmoningas, nebekvėpuoja. Tokiu atveju, belaukiant greitosios medicinos pagalbos, kiekviena minutė yra brangi. Policijos pareigūnas, esantis įvykio vietoje, gali atlikti gelbėjimo veiksmus pagal dispečerio nurodymus ir papurkšti medikamento į nosį. Jei viskas atliekama laiku, tokio paprasto veiksmo pakanka, išgelbėti žmogaus gyvybei“, – apie naujovę pasakoja Respublikinio priklausomybės ligų centro Ryšių su visuomene specialistė Morgana Danielė. Specialistė džiaugiasi, kad Vilniaus miestas, įgyvendindamas šią iniciatyvą, yra tarp pirmųjų Europoje. „Apmokysime ir medikamentu aprūpinsime dar 85 Vilniaus miesto pareigūnus. Be mūsų, visoje Europoje tokį bendradarbiavimą tarp sveikatos apsaugos ir teisėsaugos šiandien turi tik Škotija ir Velsas, kurie suskubo tai įgyvendinti dar pernai“.

Didelis mirčių, susijusių su narkotikų vartojimu, skaičius yra sena problema Estijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Lietuvoje. Dauguma šių ir kitų Europos šalių opioidų priešnuodį, tiesa, ne purškiamą, o injekcinį, nemokamai išduoda opioidus vartojantiems žmonėms ir jų artimiesiems. Tokią paslaugą Priklausomybės ligų centras nemokamai ir anonimiškai teikia nuo 2016 m. pabaigos, o po priklausomybės centrų reformos, paslauga pradėta teikti ir centro filialuose Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Paslauga pasiteisino – per ketverius paslaugos teikimo metus, mirčių skaičius Lietuvoje sumažėjo beveik perpus, nuo 115 perdozavimo sukeltų mirčių 2015 m. iki 57 tokių atvejų 2019 m.

„Išliekanti problema yra ta, kad centras nepasiekia narkotikus vartojančių žmonių, kurie dar nėra kreipęsi dėl gydymo. Trūksta ir informacijos – priklausomų žmonių artimieji retai kada yra girdėję apie galimybę gauti konsultaciją ir gyvybę gelbstintį medikamentą. Perdozavimo prevenciją kaip ir kitose Europos šalyse, aktyviai turėtų įgyvendinti nevyriausybinės organizacijos, taip palengvindamos gydymo įstaigoms tenkantį krūvį, tačiau tam trukdo iki šiol nepašalinti teisiniai barjerai. Taip pat, reikėtų skubėti pasekti Estijos pavyzdžiu, ir teikti šią paslaugą išeinantiems iš įkalinimo įstaigų, kadangi būtent tada perdozavimo rizika yra didžiausia“, – apie išliekančias kliūtis išvengti perdozavimo mirčių kalba M. Danielė ir pabrėžia, kad priklausomybės gydymo paslaugų plėtra yra pagrindinė priemonė narkotikų keliamai žalai mažinti.

Opioidų priešnuodis naudojamas medicinoje jau penkiasdešimt metų, trisdešimt iš jų – išduodamas nuo opioidų priklausomiems žmonėms. Purškiamoji medikamento forma Europos sąjungoje užregistruota prieš dvejus metus ir, tikėtina, leis padidinti gyvybę gelbstinčio vaisto prieinamumą visoje Europoje. Lietuvoje gyvena apie 10 000 žmonių, vartojančių injekcinius narkotikus.