Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Pandemijos laikotarpis RPLC: nuo balandžio iki birželio
Pandemijos laikotarpis RPLC: nuo balandžio iki birželio

Respublikinis priklausomybės ligų centras – viena pirmųjų paslaugų teikimą atnaujinusių įstaigų Lietuvoje, šiuo metu teikianti visą iki karantino veikusį paslaugų spektrą. Džiaugiamės, kad per karantino laikotarpį pavyko nuosekliai užtikrinti gydymą farkmakoterapija, specialistai teikė nuotolines konsultacijas telefonu ir per programėles, pacientai galėjo tęsti gydymą vaistais ir baigti pradėtą gydymą skyriuose. Karantino laikotarpis taip pat buvo išnaudotas metodiniam darbui stiprinti, o karantinui pasibaigus įgyvendintas RPLC strategijos aptarimas, pasirašyta labai svarbi bendradarbiavimo sutartis su Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba.

NUOTOLINĖS PASLAUGOS

Prasidėjus krantinui, besigydžiusiems stacionare, buvo sudarytos sąlygos gydymą baigti – paskutinieji pacientai paliko skyrius balandžio viduryje. Tęsiantiems gydymą, gydytojai galėjo skirti medikamentus nuotoliniu būdu. Visą karantino laikotarpį RPLC specialistai teikė nuotolines konsultacijas – psichologai, socialiniai darbuotojai ir gydytojai teikė pagalbą telefonu ir per programėles. Tokių konsultacijų suteikta net 2 534. Kauno filiale nuotoliniu būdu vyko net grupiniai užsiėmimai, tokių sesijų per karantiną pavyko įgyvendinti net 30! Visuose filialuose nenutrūkstamai buvo teikiama farmakoterapijos metadonu paslauga, besikreipiantiems buvo išduodamos pažymos, bendradarbiaudami su nevyriausybinėmis organizacijomis, filialai tęsė ir mirčių nuo perdozavimo prevencijos paslaugas. Farmakoterapijos darbuotojai su specialiąja apranga, per karantiną

Nuotoliniu būdu pavyko bendradarbiauti ir su universitetais – RPLC Kauno filialo socialinė darbuotoja Justina nuotoliniu būdu pristatė Sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto studentams RPLC teikiamas paslaugas ir veiklas.

Karantino metu įgyti nauji įgūdžiai ir nuotolinio darbo praktika bus labai naudingi ir toliau, gerinant paslaugų prieinamumą ir kokybę.

ATNAUJINTOS PASLAUGOS

Lankstinukas metantiems rūkytiRPLC buvo viena pirmųjų įstaigų šalyje, atnaujinusi savo skyrių veiklą. Nuo gegužės 18 d. vėl pradėtos teikti ambulatorinės gydytojo konsultacijos ir gydymas Alkoholinės ir narkotinės abstinencijos gydymo skyriuose. Minint Pasaulinę dieną be tabako, buvo atnaujintos paslaugos metantiems rūkyti. Visus vasaros mėnesius ir iki pat rudens, priklausomi nuo tabako asmenys kviečiami į konsultacijų ciklą su specialistais, RPLC gydytojai taip pat nemokamai išduos ir pirmąją pagalbinių medikamentų pakuotę. Birželio 8 d.  atnaujintas Ilgalaikis gydymas stacionare ­­­– „Minesotos“ ir Motyvacinės terapijos paslaugos. Šiuo metu RPLC filialuose atnaujintos visos iki pandemijos teiktos gydymo paslaugos.

PASLAUGŲ PLĖTRA

RPLC, kartu su SAM Visuomenės sveikatos departamentu, teikė Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos paslaugų vertinimo komitetui dvi paraiškas, tam, kad šalyje būtų didinamas priklausomybės nuo narkotikų ir alkoholio gydymo prieinamumas. Pirmoji paslauga – tai nuo 1992 m. Lietuvoje taikomas ir itin populiarus „Minesotos“ gydymas, kurio finansavimas PSDF biudžeto lėšomis leistų didinti šių paslaugų prieinamumą. Pakaitinis gydymas pagal skiriamąjį medikamentą ES. Buprenorfinas, kaip pagrindinis medikamentas, skiriamas Norvegijoje, Švedijoje, Suomijje, Čekijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Turkijoje, Kipre. Lietuvoje ir Latvijoje prieinamumas prie pakaitinio gydymo vertinamas kaip žemas.

Antroji paslauga – tai opioidinių narkotikų priklausomybės gydymas generiniu medikamentu buprenorfinu/naloksonu, kurio finansavimas PSDF biudžeto lėšomis leistų gydytojams visoje Lietuvoje priklausomiems asmenims lengviau skirti ir taikyti gydymą pakaitine terapija. Gydymas šiuo medikamentu yra palankesnis priklausomybę turinčioms nėščiosioms ir naujagimiams, lyginant su gydymu metadonu. Jis taip pat saugesnis visiems gydomiems pacientams dėl mažesnės rizikos perdozuoti pirmomis gydymo savaitėmis ir turi mažiau nepageidaujamų reiškinių. Buprenorfinas/naloksonas yra pirmo pasirinkimo vaistas Skandinavijos šalyse, o Europos Sąjungos šalyse juo gydomi apie trečdalis pacientų, gydomų pakaitine terapija. Nors pirmosios paslaugos finansavimas dar svarstomas, deja, antroji nebuvo patvirtinta.

KOKYBIŠKESNĖ PAGALBA ŠEIMOMS

RPLC pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba. Sutartyje numatytas RPLC bendradarbiavimas su tarnybos padalinių apskrityse mobiliosiomis komandomis, organizuojant pagalbą krizės ištiktoms šeimos, kuriose yra vaikai. Tarnybos direktorės žodžiais apie 90 proc. krizių šeimose kyla dėl gausaus alkoholio vartojimo, prie to prisideda ir gretutiniai psichikos sutrikimai. Vadovaujantis sutartimi, RPLC teiks specializuotas antrinio lygio paslaugas mobiliųjų komandų kreipiamiems suaugusiems ir vaikams.

 

ĮSTAIGOS STRATEGIJA

RPLC sukvietė filialų vadovus į strateginio planavimo susitikimą. Susitikime išsikelti prioritetai – daugiau dėmesio šiuolaikiškam valdymui, mokslui ir metodiniam darbui bei paslaugų patrauklumui. Sieksime, kad RPLC taptų visapuse priklausomybės ligų gydymo lydere – visuomenė pasitikėtų mūsų specialistais ir drąsiai kreiptųsi dėl gydymo, teikiamų paslaugų spektras ir aptarnavimas vis labiau atitiktų pacientų poreikius, o pats centras būtų pirmo pasirinkimo darbovietė priklausomybės ligomis besidomintiems specialistams. Mūsų tikslas – tapti pažangiausiu mokslu grįsto gydymo centru žmonėms iš visos Lietuvos. Mūsų pagrindinės vertybės – pagarba žmogui ir profesinė etika, mokslu grįsta praktika ir inovatyvumas, individualus požiūris, skaidrumas.

Strateginis susitikimas, darbuotojai