Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Priklausomybės ligų centre – ŽIV ir hepatito C testavimo savaitė
Priklausomybės ligų centre – ŽIV ir hepatito C testavimo savaitė

Respublikinis priklausomybės ligų centras skelbia nemokamo ŽIV ir hepatito C testavimo savaitę. Gegužės 20–24 d. atvykus į bet kurį centro filialą Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje bus galima anonimiškai išsitirti greitaisiais šių virusų nustatymo testais. Šiuo metu Lietuvoje apie 30 proc. visų žmonių, turinčių ŽIV, gyvena to nežinodami, o pusei jų virusas diagnozuojamas vėlai.

„Pavasarinė testavimo savaitė įgyvendinama visoje Europos Sąjungoje, o pagrindinis jos tikslas – skatinti žmones tikrintis ir kuo anksčiau diagnozuoti infekcijas. Nei ŽIV, nei hepatitas C nebėra mirtini virusai, jie gydomi naujais, itin veiksmingais vaistais ir Lietuva šių vaistų turi. Nuo pernai metų, ŽIV gydymas skiriamas visiems be išimties, vartodamas medikamentus žmogus gyvena visavertį gyvenimą, kurio trukmė nesiskiria nuo ŽIV neužsikrėtusių žmonių. Hepatito C virusas šiandien yra visiškai išgydomas per maždaug 2–3 mėnesius, naujais ir šalutinio poveikio beveik neturinčiais vaistais. Todėl bijoti pasitikrinti tikrai nereikia“, – išsitirti  ragina Respublikinio priklausomybės ligų centro ryšių su visuomene specialistė Morgana Danielė.

Priklausomybės ligų centro filialai pacientams ŽIV ir hepatito C ištyrimo paslaugą siūlo visus metus, tačiau testavimo savaitę užsukti ir išsitirti galės visi norintys. M. Danielė paaiškina, kad jokia išankstinė registracija nebūtina, tereikia atvykti į gydymo įstaigą ir pasiteirauti apie nemokamo ištyrimo galimybę. Greitiesiems ŽIV ir hepatito C testams atlikti kraujas imamas iš piršto, o rezultatai gaunami jau po 1 minutės. Paslauga yra anonimiška, nei asmens dokumento, nei asmens duomenų pateikti nereikia.

„Žinoti savo ŽIV ir hepatito C statusą, tikrintis dėl lytiškai plintančių ligų Lietuvoje dar nėra taip įprasta, kaip kitose Vakarų valstybėse. Ilgainiui tai turėtų tapti rutinine procedūra, kaip ir kitos reguliarios sveikatos patikros. Šios ligos yra besimptomės, tai reiškia, kad asmuo gali būti viruso nešiotoju, apie tai nežinoti ir nieko nejausti. Užsikrėsti šiomis infekcijomis galima per nesaugius lytinius santykius, kontaktą su virusą turinčio žmogaus krauju, todėl įvertinus užsikrėtimo riziką, reiktų pasinaudoti galimybe ir išsitirti“, – sako specialistė.

Lietuvoje skelbiamais duomenimis, pernai metais kas antras asmuo ŽIV infekcija užsikrėtė per lytinius santykius, trečdalis – per narkotikų vartojimą. Dar 15,7 proc. užsikrėtusiųjų plitimo būdas buvo nenustatytas. Daugiau negu pusė užsikrėtusiųjų ŽIV pernai nustatyta 30–44 metų amžiaus grupėje.