Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Panevėžio filiale – motyvacinės terapijos gimtadienis
Panevėžio filiale – motyvacinės terapijos gimtadienis

Pertvarkius priklausomybės ligų gydymą šalyje, pernai Lietuvos miestuose steigtos naujos gydymo paslaugos. Panevėžyje jau metus veikia motyvacinė terapija žmonėms, sergantiems priklausomybe nuo alkoholio. Šia paslauga per 2018 m. pasinaudojo 149 Panevėžio miesto ir apskrities gyventojai, į gydymą stacionare nukreipta apie 100 asmenų daugiau nei ankstesniais metais. Tai rodo, kad turintieji problemų su alkoholio vartojimu skuba pasinaudoti tęstinio gydymo galimybe.

„Šį vasarį, švęsdami pirmąjį motyvacinės terapijos paslaugos gimtadienį ir matydami praėjusiųjų metų pacientų skaičius, galime tiek pasidžiaugti, kad paslauga veikia kokybiškai, žmonės noriai ja naudojasi, tiek apgailestauti kad paslaugos poreikis, o tai reiškia, alkoholio vartojimo problemos, išlieka dideli“, – sako Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialo direktorius Darius Mačiulis.  „Per visus metus skyrius buvo nuolat užpildytas, pacientai taip pat ne kartą reiškė norą tęsti gydymą stacionare ilgiau, nei dvi savaites (tokia gydymosi trukmė nustatyta dabar). Aišku, tokį poreikį galima paaiškinti ir tuo, kad anksčiau tęstinio priklausomybės ligų gydymo mūsų mieste nebuvo – teikėme tik trumpalaikį poveikį turinčias paslaugas, tokias kaip išblaivinimas, alkoholinės abstinencijos gydymas. Motyvacinė terapija yra kitokia paslauga, kadangi ji paremta psichologine savianalize ir socialinių įgūdžių lavinimu. Gryninamos giluminės problemos ir jų ryšys su potraukiu vartoti alkoholį, mokomasi atpažinti ir išvengti atkryčių, naudojamos šiuolaikiškos užduotys, grupinio ir individualaus darbo metodai. Gydymas apima penkiasdešimt reabilitacijos paslaugų valandų“, – priduria D. Mačiulis.

Motyvacinės terapijos paslaugas be Panevėžio taip pat teikia Priklausomybės ligų centro Vilniaus, Šiaulių ir Klaipėdos filialai. Gydymą teikia daugiafunkcinė specialistų komanda – gydytojas psichiatras, psichologas, socialinis darbuotojas, ergoterapeutas, slaugytojai ir jų padėjėjai. Šios paslaugos turinys visuose keturiuose didžiuosiuose miestuose yra toks pats. „Tai reiškia, kad centrams susijungus, visos paslaugos buvo peržiūrėtos ir standartizuotos. Dabar jau nebėra skirtumo, gydysitės sostinėje ar Panevėžyje – užtikrinama ta pati gydymo kokybė“, – patikina Panevėžio filialo direktoriaus. Pasak jo, skirtumas tarp šių miestų buvo vienas – Panevėžyje pirmaisiais metais teko nemažai padirbėti informuojant žmones apie naująją gydymo paslaugą. „Kai žmonės nežino, kad yra gydymas, logiška, kad dėl jo ir nesikreipia. Gyventojų informuotumas net ir dabar nėra pakankamas, nors visus metus daug dėl to dirbome – lankėmės socialines paslaugas teikiančiose įstaigose, medicinos punktuose, savivaldybėse, dalinome lankstinukus, pasakojome, kas yra priklausomybės ligos, koks mokslu pagrįstas gydymas taikomas. Darbus tęsiame, laikui bėgant gyventojai turėtų labiau atskirti, kas yra saikingas, o kas – žalingas alkoholio vartojimas, kokie simptomai rodo, kad jau yra priklausomybė. Daugiau žinodami, galės greičiau suprasti, kada laikas kreiptis į specialistus“, – viliasi gydymo įstaigos direktorius.

Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filiale teikiama motyvacinės terapijos paslauga yra nemokama, gydymas trunka 14 dienų, pacientams suteikiamas nedarbingumas. Yra galimybė gydytis ir anonimiškai. Priklausomybės ligų gydymo paslaugas galima pasirinkti ir gauti bet kuriame iš penkių didžiuosiuose Lietuvos miestuose veikiančių filialų – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.

Snieguotą 2018 m. vasario 20 dienos rytą RPLC Panevėžio filiale duris pirmiesiems pacientams atvėrė motyvacinė terapija. Jautėmės pakylėti – įsteigėme naują paslaugą, vadinasi, dar vieną galimybę padėti žmogui sveikti. Nei nepastebėjome, kaip tokie pat entuziastingi praskriejome pirmus darbo metus. Visa suburta specialistų – socialinių darbuotojų, psichologų, ergoterapeuto, slaugytojų, slaugytojų padėjėjų bei gydytojų komanda – kiekvienam pacientui atidavė dalelę širdies. Pacientams geriau jaustis padėjo ne tik socialinių įgūdžių lavinimas, psichologinių klausimų sprendimas, bet ir aktyvios veiklos galimybės – pavasarį centro teritorijoje sužaliavo ne tik žolė, bet ir naujas šiltnamis, leidęs norintiems paauginti prieskoninių augalų (iš jų vėliau gaminti tikri kulinariniai šedevrai!), o rudenį lankėmės Panevėžio gyvūnų globos namuose, kur galėjome pagelbėti ten dirbantiems savanoriams. Nors ir trumpas laikas, praleistas Motyvacinės terapijos skyriuje, daugeliui priklausomų asmenų tapo jų maža pergale. Jiems apie tai primena išsineštos žinios, patirtis, o personalui – padėkos žodžiai, įrašyti ant sienos išsišakojusiame aplikacijų medyje, bei pacientų lankstytos gervės. Jų skyriuje „skrenda“ jau 149, nes kiekvienas pacientas išeidamas išlankstydavo ir parašydavo palinkėjimą kitiems likusiems ar būsimiems pacientams. Džiaugdamiesi gražia sukaktimi, dėkojame visiems prisidėjusiems prie RPLC Panevėžio filialo psichosocialinės reabilitacijos skyriaus gyvavimo ir linkime sau ir Jums gero skrydžio bei palankaus vėjo!

RPLC Panevėžio filialo kolektyvas

Daugiau nuotraukų galerijoje.