Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Mirtys nuo perdozavimo Lietuvoje – skaičiai vėl augs?
Mirtys nuo perdozavimo Lietuvoje – skaičiai vėl augs?

Rugpjūčio 31-ąją pasaulyje minima Tarptautinė perdozavimo žinomumo diena, skirta didinti visuomenės informuotumą apie psichiką veikiančių medžiagų sukeliamas mirtis, mažinti su tuo susijusią stigmą ir solidarizuotis su žmonėmis, dėl perdozavimo netekusiais savo artimųjų. Lietuvoje perdozavimo sukeltų mirčių skaičius, ilgai buvęs tarp aukščiausių Europoje, 2016 m. pradėjo mažėti. Prie pokyčio labiausiai prisidėjo naloksono – opioidų priešnuodžio – išdavimo paslauga Respublikiniame priklausomybės ligų centre.

Kasmet nuo perdozavimo miršta beveik 10 000 europiečių, Lietuvoje šis skaičius anksčiau siekė apie 100 žmonių per metus. Daugeliu atveju mūsų šalyje tai susiję su opioidiniais narkotikais, tarp jų – su dabar itin populiariu ir narkotikų rinką užplūdusiu heroino pakaitalu fentaniliu, ir ypač su šių medžiagų vartojimu švirkščiamuoju būdu. „Injekcinis vartojimas yra pats pavojingiausias dėl ŽIV ir virusinių hepatitų plitimo, venų ir visos kraujotakos pažeidimų, sepsio tikimybės. Tačiau tai yra ir viena iš priežasčių, kodėl Lietuvoje perdozavimo mirčių skaičiai visada buvo dideli – lyginant su pvz. Olandija, kur injekciniu būdu vartoja tik apie 2 proc. opioidinius narkotikus vartojančių žmonių, Lietuvoje situacija išlieka atvirkštinė – 93 proc. vartotojų opioidus švirkščiasi“, – sako Morgana Danielė, RPLC ryšių su visuomene specialistė.

M. Danielė ragina narkotikus vartojančius žmones ir jų artimuosius kreiptis į Priklausomybės ligų centro registratūrą Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje dėl nemokamos gydytojo konsultacijos ir heroino priešnuodžio – naloksono – išdavimo. „Naloksonas yra saugus vaistas, kuris gali išgelbėti gyvybę. Jei artimoje aplinkoje yra opioidus vartojantis žmogus, didelė tikimybė, kad šio vaisto gali prireikti. Paslauga yra nemokama, veikia visuose mūsų filialuose ištisus metus, o konsultacija trunka tik 15 minučių“. Centro specialistė apgailestauja, kad pigi ir efektyvi paslauga Lietuvoje yra vis dar sunkiai prieinama – Priklausomybės ligų centras pasiekia tik jau į gydymą besikreipiančius asmenis. „Perdozavimo rizika, heroiną ir ypač fentanilį vartojančiam žmogui, yra labai didelė, o iki dienos, kai jis kreipiasi dėl gydymo, kartais praeina dešimt ir daugiau metų. Daug jaunų žmonių miršta taip ir nepasiekę specialistų. Todėl ši paslauga turėtų būti teikiama žemo slenksčio kabinetuose, apie naloksoną galėtų pasakoti ir plačiau jį skirti šeimos gydytojai ir psichiatrai“, – sako M. Danielė.

Per 2019 metus RPLC filialai išdalino virš 2 000 naloksono rinkinių. Nuo 2016 m. rudens tęsiamas ir šiandien jau penkiuose Lietuvos miestuose RPLC įgyvendinamas darbas itin prisidėjo prie mirčių skaičiaus mažėjimo – jis nukrito beveik perpus (2015 m. fiksuotа 115 tokių mirčių, 2018 m. – 59). „Nepaisant visų mūsų pastangų, šiuo metu paslaugos mastas yra kritiškai žemas – nuo vasario mėnesio RPLC filialas Vilniuje nebeteikia žemo slenksčio paslaugų, kurių sudedamoji dalis ir buvo perdozavimo prevencija. Dėl teisinių barjerų, žemo slenksčio kabinetams šios paslaugos neperėmus, narkotikus vartojantys žmonės ir jų šeimos sostinėje yra palikti be gyvybės vertę turinčios pagalbos“ – apgailestavo specialistė.

Kaip suteikti pirmąją pagalbą, įvykus perdozavimui, skaitykite čia.