Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Lietuvoje startuoja projektas skirtas metamfetamino vartojimo prevencijos strategijų įgyvendinimui
Lietuvoje startuoja projektas skirtas metamfetamino vartojimo prevencijos strategijų įgyvendinimui

Pastaraisiais metais Europoje matomas augantis metamfetamino vartojimas – pastarąjį dešimtmetį nelegalių medžiagų sulaikymų duomenys rodo, kad metamfetamino prieinamumas pamažu didėja ir jis yra aptinkamas vis daugiau valstybių.

Metamfetaminas kelia pavojų tiek pačiam vartojančiam, tiek visuomenei. Ilgalaikis metamfetamino vartotojimas didina širdies ir kraujagyslių sistemos ligų riziką. Vartojantys šią psichoaktyvią medžiagą dažnai kenčia nuo nemigos, sutrinka jų mityba, taip pat gali būti pažeidžiama smegenų struktūra, šis narkotikas sukelia psichikos sutrikimus.

Tad rizikingas metamfetamino vartojimas yra auganti problema Lietuvoje ir svarbu kurti prevencijos ir gydymo strategijas, siekiant mažinti šio narkotiko vartojimo mastą.

Metamfetamino vartojimo augimas Lietuvoje

Ištyrus nuotekų vandenis daugelyje didžiųjų Europos miestų, 2018 ir 2019 m. 17-oje iš 68 tyrime dalyvavusių miestų nustatytas metamfetamino likučių augimas. Pagal suvartojamo metamfetamino kiekį, palyginus su kitais Europos miestais: Kaunas buvo 12 miestas, o Vilnius – 16 tarp 68 tyrime dalyvavusių Europos miestų.

Panašios tendencijos atsiskleidė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento 2018 m. atlikto narkotinių medžiagų vartojimo tarp pasilinksminimo vietų lankytojų tyrimo duomenimis. Amfetamino ar metamfetamino populiarumas augo 4,7 kartus. 2018 m. duomenimis per pastarąjį mėnesį šių narkotikų vartojo 5.2% lankytojų, per pastaruosius metus – 12.1%, o nors kartą gyvenime yra bandę – 20% pasilinksminimo vietų lankytojų.

Respublikinio priklausomybės ligų centro l. e. p. Vilniaus filialo direktorė, tyrėja Dovilė Mačiulytė teigia, kad stebint nuotekų analizės duomenis, nuo 2017 m. nėra didelio pokyčio metamfetamino vartojime Lietuvoje. 2020 m. dėl karantino ir, matyt, sumažėjusio prieinamumo, metamfetamino vartojimas kaip tik sumažėjo 5 kartus. Tačiau kitų, kokaino ir MDMA (ekstazio) nekito, o amfetamino vartojimas per karantiną kaip tik padidėjo.

Metamfetamino vartojimo problemos sprendimo būdai

Kaip teigia D. Mačiulytė, kol kas Lietuvoje nėra apibrėžtų metamfetamino priklausomybės gydymo gairių. Gydomi yra tik simptomai, bet dar neturime prevencijos strategijų.

Todėl Lietuva kartu su Europos šalimis partnerėmis – Vokietija, Slovakija, Lenkija ir Čekija – pradeda vykdyti projektą IMPRESA (Implementing  Metamphetamine Prevention Strategies into Action). Lietuvoje jį įgyvendina Respublikinis priklausomybės ligų centras. Projektas skirtas metamfetamino vartojimo Europoje prevencijos strategijų įgyvendinimui. Šiuo projektu siekiama įvertinti pasaulyje įgyvendinamų metamfetamino vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo programų efektyvumą ir pritaikyti šias programas vietiniam šalių – partnerių kontekstui. Balandžio 20 d. vyko IMPRESA atidarymo konferencija, kurioje dalyvavo visos šalys partnerės ir dalinosi, kokie metamfetamino vartojimo įpročiai yra jų valstybėse.

LR sveikatos apsaugos ministro patarėja Simona Bieliūnė konferencijoje dalinosi, kad Lietuva dar tik žengia pirmuosius žingsnius sprendžiant metamfetamino vartojimo problemą, nors tai yra viena iš penkių populiariausių šalyje narkotinių medžiagų. Tačiau šioje srityje dar labai trūksta žinių, kokia yra tikslinė grupė, su kuria reikėtų dirbti, kokios priežastys skatina vartojimą. Todėl ši projektas, pasak jos, yra galimybė pasinaudoti gerąja kitų Europos šalių patirtimi.