Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Klaipėdoje laukiama norinčiųjų sveikti nuo priklausomybės
Klaipėdoje laukiama norinčiųjų sveikti nuo priklausomybės

Besigydantiems nuo priklausomybės, kartą per metus gydytojai jau išduoda nedarbingumo pažymėjimą ne 15-kai dienų, kaip anksčiau, bet 28-ioms. Įstatymu numatyta, kad šią teisę taip pat įgijo pacientai turintys priklausomybę nuo azartinių lošimų. Įsigaliojus pokyčiams, Respublikinio priklausomybės ligų centro Klaipėdos filialas laukia pacientų pagausėjimo. „Daugėjant pacientų, pertvarkėme priklausomybės gydymo „Minesotos“ paslaugą – dabar ji veikia arčiau miesto centro esančiose patalpose ir gali priimti iki 12 žmonių. Sukūrėme daugiau erdvės, yra ir sporto salė, kurioje pacientai gali užsiimti sveikatinimo veikla laisvu nuo užsiėmimų laiku. Tiems, kas nenori gydytis stacionare, turime alternatyvą – ambulatorinę Minesotą, kai pacientas dalyvauja visuose gydymo užsiėmimuose, tačiau po jų grįžta namo, skyriuje nenakvoja. Taigi, turint galvoje įvykusius pokyčius, galima drąsiai sakyti, kad reikiamos sąlygos sveikti nuo priklausomybės Klaipėdoje tikrai yra“, – sako Klaipėdos filialo direktorė Vaida Karulaitienė.

Per pastaruosius metus Klaipėdos „Minesotos“ skyriuje gydėsi beveik 100 žmonių. Tai – nemažas skaičius, turint galvoje, kad gydymas trunka keturias savaites. „Iki šiol, pats 28 dienų laikotarpis buvo didelis barjeras – dirbantiems asmenims buvo skiriamas vos dviejų savaičių nedarbingumas, likusias jau reikėdavo „prisidurti“ patiems – iš kasmetinių atostogų ar kuriant istorijas apie „keliones į užsienį“. Žmonės slepia tiek priklausomybę, tiek jos gydymąsi“, – pasakoja V. Karulaitienė.

Filialo vadovė viliasi, kad įsigaliojus naujajai tvarkai dėl ilgesnio nedarbingumo laikotarpio bei pagerinus sąlygas filiale, daugiau žmonių imsis spręsti priklausomybės klausimą. „Baimė kreiptis pagalbos, ligos stigma – visa tai išlieka, bet juk žmogaus gyvenimo kokybė yra svarbiau. Reikia bandyti, pasitikėti specialistais. „Minesotos“ paslauga yra išties intensyvi – pacientai kasdien lanko specialistų vedamus grupinius psichologų ir ergoterapeutų rengiamus užsiėmimus, psichologines grupes, socialinių darbuotojų skaitomas paskaitas, filmų peržiūras, užsiėmimus apie „Dvylikos žingsnių“ programą. Tikrai ne veltui praleidžiamos tos keturios savaitės. Baigus gydymą skyriuje, galima tęsti lankantis konsultacijose ir vartojant atkryčio tikimybę mažinančius medikamentus – priemonių yra, reikia jomis naudotis“, – paaiškina V. Karulaitienė.

Priklausomybės ligų centro atstovė spaudai Morgana Danielė teigia, kad plečiantis paslaugų spektrui ir kylant diskusijoms visuomenėje, žmonių informuotumas auga – pernai centras suteikė 15 proc. daugiau ambulatorinių paslaugų, pacientų daugėjo ir stacionare, žmonės dažniau naudojosi ir anoniminio gydymo paslauga. „2019 metus galima pavadinti augančio pasitikėjimo metais – tendencijos keičiasi ir žmonės vis labiau kreipiasi pagalbos, Klaipėda nėra išimtis. Tikimės, kad barjerų gydymui ir toliau tik mažės“, – sako specialistė.