Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Kaip karantinas veikia alkoholio vartojimo įpročius?
Kaip karantinas veikia alkoholio vartojimo įpročius?

COVID-19 pandemija ir ją sekantis karantinas suardė įprastą žmonių gyvenimo tvarką ir atnešė nemažai apribojimų. Tai lydėjo daug psichologinių bei socialinių iššūkių. Be jokios abejonės, visa tai atsiliepė ir priklausomybių kontekste. Tikslių duomenų, kaip karantinas paveikė žmonių alkoholio vartojimo įpročius nėra, tačiau Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, 2020 m. lyginant su ankstesniais metais stebimas dažnesnis alkoholio vartojimas moterų tarpe. Respublikinio priklausomybės ligų centro psichologas Andrius Lošakevičius teigia, kad „Mes savo centre pastebime išaugusį susidomėjimą priklausomybės gydymu – nemažai žmonių kreipiasi dėl paslaugų sau ir/ar savo artimiesiems“.

Dėl karantino blogėja žmonių psichologinė būsena ir alkoholio vartojimas yra to indikatorius. „Tendencijos ryškėja – karantino poveikis ir socialinė izoliacija neigiamai veikia žmonių psichologinę savijautą, kas savo ruožtu yra rizikingo alkoholio vartojimo – kai alkoholio vartojimo kiekis ir dažnumas padidina tikimybę susirgti įvairiomis ligomis – veiksnys“, – pastebi psichologas.

Sumažėjusios pagalbos galimybės

Be to, dėl karantino smarkiai sumažėjęs pagalbos prieinamumas. Pasak A. Lošakevičiaus, „Dėl pandemijos iš tiesų sunkiau patekti pas specialistus – nors domėjimasis gydymo paslaugomis išaugęs, tačiau negalime teigti, kad padaugėjo jomis besinaudojančių. Tai susiję ir su pandeminiais ribojimais, ir sunkumais patekti pas specialistus – ilgesnis laukimo terminas gauti tiek ambulatorines, tiek stacionarias sveikatos priežiūros, tame tarpe ir psichologinės sveikatos paslaugas. Nors dalis šių paslaugų sėkmingai teikiamos nuotoliniu būdu, tačiau tai neatstoja gyvo kontakto su žmogumi. Taip pat ne visi žmonės turi galimybes pasinaudoti nuotolinėmis paslaugomis“.

„Centre po gydymosi stacionare galima gauti dar 10 nemokamų tęstinių konsultacijų. Negaunant psichologinės ir socialinės pagalbos, išauga tikimybė, kad liga pasireikš intensyviau ir žmonės vartos didesnį alkoholio kiekį bei bus dažnesnė atkryčių tikimybė“, – teigia Centro specialistas.

RPLC teikiamos paslaugos

Priklausomybė yra rimtas psichikos ir elgesio sutrikimas, kuris kaip ir bet kuris kitas, sėkmingai gydomas. Deja, tai yra vienas vėliausiai diagnozuojamų sutrikimų, kas reiškia, kad kai žmogus patenka pas specialistus, jo liga neretai būna jau smarkiai pažengusi.

„Kai žmogus kreipiasi į specialistus, dažnai jau būna ištikusi krizė, kai alkoholis vartojamas labai dažnai ir dideliais kiekiais. Pats žmogus sunkiai sugeba valdyti savo vartojimą. Tad vienas pirmųjų uždavinių – stabilizuoti ir padėti jam išbristi iš krizės. Tam reikia susilaikyti nuo alkoholio, daug kantrybės, laiko ir aplinkinių palaikymo. Išsivysčius priklausomybės sindromui susilaikymas nuo vartojimo iš tiesų labai svarbus, ypatingai pirmaisiais mėnesiais pradėjus gydytis ar po gydymo – net ir nedideli alkoholio kiekiai dažnai vėl veda prie savo elgesio kontrolės praradimo. Dėl to neretai manoma, kad vienintelė gydymo ir pasveikimo sąlyga yra visiškas alkoholio atsisakymas. Tačiau svarbu pabrėžti, kad tai nėra vienintelė gydymo siekiamybė. Gydymas gali būti sėkmingas, kai žmogui pavyksta atstatyti psichologinę pusiausvyrą, susigrąžinti savo elgesio kontrolę ir grįžti į kasdienį gyvenimą. Net jei nepavyksta atsisakyti alkoholio visiškai, sėkmingu gydymu galima pasiekti, kad žmogus didesnį skaičių dienų visiškai nevartos jokio alkoholio ar suvartos mažesnį jo kiekį“, – teigia psichologas.

Kadangi priklausomybė yra vienas vėliausiai nustatomų sutrikimų, į RPLC dažniausiai kreipiasi žmonės, kurių alkoholio vartojimas jau yra smarkiai pažengęs. Tad, pasak A. Lošakevičiaus, pacientų skaičiai per metus smarkiai nekinta ir išlieka panašūs.

Pirmas žingsnis padėti sau – stebėti savo vartojimo įpročius. Jeigu pastebite, kad suvartojate daugiau, nei specialistų nurodoma mažos rizikos norma – reikėtų susirūpinti ir apsvarstyti savo vartojimo įpročių keitimą. Rizika, kad dėl alkoholio vartojamo išsivystys įvairūs sutrikimai (širdies, kraujagyslių, kepenų ligos, ar priklausomybė) padidėja, jei žmogus suvartoja daugiau kaip 11 standartinių vienetų per savaitę. Taip pat mažiausiai dvi dienas per savaitę alkoholio reikėtų nevartoti visiškai.

Kilus įtarimams, kad jūs, ar jūsų artimasis vartojate per dažnai ir/ar per daug – reiktų nedelsiant kreiptis pasikonsultuoti su psichikos sveikatos specialistu ar šeimos gydytoju.

Norint pradėti gydytis, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nukreiptų į psichiatrą ar į RPLC. Paslaugas Centre galima gauti ir anonimiškai, tai yra registruojantis be gydytojo siuntimo, tik tuo atveju už paslaugas reikia mokėti. Į gydymą stacionare reikia registruotis iš anksto, pacientai priimami stacionariam gydymui darbo dienomis iki 12 val.

Be gydymo medikamentais Centre teikiama psichologinė parama, socialinių darbuotojų paslaugos, organizuojamos grupinės ir individualios konsultacijos, kalbama apie tai, kas yra priklausomybė bei kokios yra gydymo ir reabilitacijos galimybės. Kadangi kiekvieno žmogaus situacija yra individuali, gydymo būdą pasirenka pats asmuo, tardamasis su gydytoju. Po abstinencijos gydymo asmuo gali rinktis toliau tęsti gydymą psichosocialinio gydymo programoje („Minesotoje“) arba Motyvacinėje terapijoje.

Šiuo metu vadovaujantis sveikatos apsaugos ministerijos nurodymais planinės medicinos paslaugos nėra ribojamos ir RPLC filialuose teikiamos įprastine tvarka. Pandemijos metu pacientai į gydymo įstaigą įleidžiami po vieną, pacientai privalo būti su kaukėmis, matuojama jų temperatūra, trumpinami kontaktai su personalu, atliekamas patalpų vėdinimas ir dezinfekcija. Pacientai skatinami atvykti pasidarę COVID 19 tyrimą ne anksčiau kaip prieš 48 valandas. Be to, skyriuose pacientai dėvi kaukes, laikosi atstumų ir visų reikalavimų. Hospitalizuojant daromas COVID19 tyrimas ir pacientas 1 parą turi praleisti izoliacinėje palatoje. Nustačius COVID19 pacientai išleidžiami karantinui į namus. Pacientai, kurie kreipiasi anksčiau, gali gauti nuotolines gydytojo konsultacijas, dėl jų galima registruotis registratūroje telefonu arba internetu.