Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Europos dienoje kvies pasitikrinti dėl alkoholio vartojimo įpročių
Europos dienoje kvies pasitikrinti dėl alkoholio vartojimo įpročių

Šeštadienį Lukiškių a. Vilniuje vyksiančioje Europos dienoje dalyvaus ir sveikatos įstaigos, tarp jų – su mažiau rizikingu alkoholio vartojimu išradingai supažindinti žadantis Respublikinis priklausomybės ligų centras. Šventės dalyviai galės daugiau sužinoti apie tai, kaip skaičiuojami alkoholio vienetai, kiek jų per savaitę reiškia mažesnę, o kiek – didelę riziką sveikatai, ir ką daryti, norint geriau pasirūpinti savo sveikata, jei alkoholis visgi yra vartojamas.

„Nors alkoholio vartojimas Lietuvoje labai paplitęs, žmonės retai kada gali pasakyti, kiek alkoholio vienetų išgeria per savaitę. Todėl Priklausomybės ligų centras apie tai paruošė atmintinę, o šventės metu siūlys jos dalyviams sudalyvauti žaidimuose ir paspėlioti, kiek alkoholio vienetų galėtų būti mums gerai pažįstamų gėrimų taurėse ir bokaluose. Norintys galės atlikti AUDIT testą apie alkoholio vartojimo įpročius, pasikalbėti, kaip sumažinti suvartojamo alkoholio daromą žalą organizmui, sužinoti, kaip atpažinti žalingą vartojimą ar priklausomybę, o prireikus – kur gauti profesionalią pagalbą“, – dalyvauti ragina Respublikinio priklausomybės ligų centro atstovė spaudai Morgana Danielė.

Europos Sąjungos šalys dar nėra sukūrusios vieningų rekomendacijų apie alkoholio vartojimą ir jo keliamos rizikos mažinimą, todėl skirtingose ES valstybėse jos gali skirtis. Lietuvoje tokios rekomendacijos publikuotos 2016 m. ir remiasi Jungtinės Karalystės atnaujintomis nacionalinėmis rekomendacijomis. Jose nurodoma, kad mažai rizikingo vartojimo grupei priskiriamos moterys, kurių suvartojamas alkoholio kiekis per savaitę neviršija 11 standartinių alkoholio vienetų, ir vyrai, suvartojantys ne daugiau nei 16,8 alkoholio vienetų. Rekomenduojama bent 2 dienas per savaitę visai nevartoti alkoholio. Daugiau alkoholio per savaitę suvartojantys asmenys pateks į rizikingo, žalingo vartojimo ar priklausomybės kategorijas.

„Rekomendacijų skirtumai atsiranda dėl įvairių priežasčių. Gali būti nevienodai skaičiuojami standartiniai alkoholio vienetai, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje jis apibrėžtas kaip 8 g grynojo alkoholio, o Lietuvoje laikomės Pasaulio sveikatos organizacijos apibrėžimo ir standartiniu vienetu vadiname 10 g grynojo alkoholio. Taip pat skiriasi ir tara – pavyzdžiui, britai alų įprastai geria iš pintų (568 ml), o lietuviai – iš 500 ml bokalų. Todėl perskaičiavus, nors rekomendacijų turinys tas pats, jis gali atrodyti kitaip. Žinoma, vyrams ir moterims, jaunesnio ir vyresnio amžiaus žmonėms gali būti taikomos papildomos rekomendacijos, o, sakykim Azijos šalyse, šios rekomendacijos gali būti ir visai kitokios. Tačiau viena rekomendacija išlieka bendra visiems – saugiausias pasirinkimas yra nevartoti alkoholio visai“, – sako M. Danielė.

Norintys dalyvauti interaktyviose veiklose sveikatos apsaugos tema, Europos dienos renginyje turėtų ieškoti Sveikatos apsaugos ministerijos palapinės, o tiems, kas neturės progos pasikonsultuoti, specialistai primena – nuo pernai metų vasaros, pildyti AUDIT klausimyną ir konsultuotis apie alkoholio vartojimo įpročius galima ir lankantis pas savo šeimos gydytoją. AUDIT klausimynas yra Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojama priemonė, padedanti žmonėms daugiau suprasti apie alkoholio vartojimą ir geriau rūpintis savo sveikata.