Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
STIGMAI – NE: kodėl, sveikstant nuo (ko)priklausomybės, verta dalytis savo istorija?
STIGMAI – NE: kodėl, sveikstant nuo (ko)priklausomybės, verta dalytis savo istorija?

„Sąmoningai norėjau kalbėti apie vaikystėje patirtą tėvo smurtą. Norėjau laužyti stigmas apie priklausomybę sergančius žmones, kadangi per savo gyvenimą esu prikaupęs daug skirtingų patirčių. Sugriuvo visi mitai, kad žmonės turintys kažkokią diagnozę yra kitokie, nenormalūs, nesveiki. Šiandien drąsiai sakau NE! Visi šiame projekte sutikti žmonės yra nuostabūs, protingi ir be galo šviesūs žmonės“, – sako ambasadorius Marius.

„Teko dalyvauti keliuose renginiuose – darbuotojų mokymuose, paskaitose universitete, gydymo įstaigose. Visada turėjau viltį, kad galėsiu įprasminti savo patirtį ir išgyvenimus priklausomybių. Man svarbiausia, kad galėjau įkvėpti kitus, o susidūrus su sunkumais – padrąsinti kreiptis pagalbos ir kalbėtis,“ – teigia ambasadorius Darius.

„Dalinimasis man – vienas iš sveikimo būdų.  Garsiai įvardinus sunkumus – jie numažėja, garsiai įvardinus pasiekimus sveikime – jie padidėja. Esu blaivi jau 10 metų ir saugus atsivėrimas man tikrai buvo vienas iš sveikimo žingsnių“, – tiki ambasadorė Laura.

„Svarbiausia man gyvenime – santykis. Žinių galima įgyti, diplomus ir statusą užsitarnauti, kompetencijas stiprinti, o štai santykiui sukurti reikia viso žmogaus. Tiksliau, ne vieno. Tikiu, kad Antuanas Egziupery sakė tiesą: „Svarbiausia – žmogaus santykis su žmogumi”. O jei dar gebame savo patirtimis ir sprendimo būdais dalintis, tai turime žinoti, kad ir kaip bus nelengva, gal nejauku, gal neįprasta, bet dienos pabaigoje laukia… pergalė. Jos vardas – bendrystė. Štai dėl to – santykio ir bendrystės – sutikau dalyvauti šioje iniciatyvoje. Ir, žinoma, laimėjau“, – ambasadorės Gabijos Vitkevičiūtės refleksija.

Laura Kasiulė, Darius Tolušis, Marius Aleksiukas, Olgierdas Trakimas, Gabija Vitkevičiūtė ir  Agatė Gurskytė – tai 6 Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) ambasadoriai, visus metus atstovavę visoje šalyje vykusiam projektui „Žvelk giliau“. Tai projektas, skirtas visuomenės stigmatizuojančioms nuostatoms apie psichikos sveikatą mažinti. Tikslas siekiamas pasitelkiant ambasadorius – asmenis, turinčius psichikos sveikatos sunkumų patirties ar jų artimuosius, kurie dalijasi savo patirtimi. Tai projektas, po metų veiklos jau tapęs gražiu judėjimu, kuris keičia nuostatas ir kuria teigiamą pokytį psichikos sveikatos srityje.

Kartu su projekto koordinatore Milda Sakalauskaite šie žmonės dalyvavo 11- oje renginių, o individualiais pokalbiais ir asmeninėmis istorijomis buvo užmegzta daugiau kaip 200 socialinių kontaktų.

„Specialistas, priimantis pagalbos ieškantį asmenį, gali motyvuoti jį, padėti atsigavimo kelyje arba atvirkščiai – išgąsdinti ir atbaidyti nuo profesionalios pagalbos, kai jos reikia. Stigmą mažinančiais mokymais apie žmogaus teisėmis grįstą priklausomybės ligų gydymą siekiame, jog visi specialistai turėtų pakankamai kompetencijų teikti paslaugas, kurių metu kuriamas lygiavertis, pagarbus santykis tarp paslaugas gaunančio asmens ir specialisto. Nes užmegztas ryšys gydo“, – įsitikinusi Milda Sakalauskaitė.

Nors RPLC pagrindinė tema – priklausomybės ligos, vykdant projektą buvo siekiama atkreipti dėmesį ir į kitus psichikos sveikatos sunkumus, nes dažnu atveju tai smarkiai susiję. Dėl to renginių metu buvo kalbama ir apie depresiją, kurios patirtimi dalinasi psichikos sveikatos ambasadorė Agatė: „Depresija nėra tiesiog liūdesiukas, o aplinkiniams tai suprasti buvo labai sunku. Jie mane ragindavo pralinksmėti, užsiimti mėgstama veikla ar daugiau dirbti ir tada viskas praeis, nors man tiesiog norėjosi, kad kas nors būtų šalia. Norėčiau, jog žmonės turėtų daugiau žinių apie tai, kas yra depresija ir kaip būti šalia žmogaus, kuris su tuo susiduria, todėl dalyvavimas šioje iniciatyvoje tapo tam puikia erdve“.

Tarp šiais metais vykusių renginių – mokymai priklausomybės ligų specialistams apie žmogaus teisėmis grįstą požiūrį į priklausomybės ligų gydymą „Stigma, žalingas vartojimas ir psichikos sveikata“, susitikimai su Vilniaus universiteto ir Vilniaus universiteto studentais, diskusijos su mokytojais ir visuomene.

,,Žvelk giliau” iniciatyva siekia edukuoti ir ugdyti tolerantišką Lietuvos visuomenę, turinčią pakankamai žinių apie psichikos sveikatos svarbą ir problemas.

,,Žvelk giliau“ apima įvairaus formato renginius – mokymus, diskusijas, filmų peržiūras, dirbtuves, koncertus, ir pasiekia labai skirtingas tikslines grupes nuo moksleivių iki patyrusių specialistų bei trečiojo amžiaus universiteto bendruomenės. Per šiuos metus 14 koordinatorių  iš įvairių organizacijų sveikatos, meno, socialinių paslaugų ir kitose srityse visoje Lietuvoje surinko ir apmokė 119 psichikos sveikatos ambasadorių komandą. Ambasadoriai dalyvavo ir skaitė pranešimus 91 renginyje ir užmezgė 1964 socialinius kontaktus visoje Lietuvoje, kurių skaičius iki metų galo dar didės.

Socialinio kontakto veikla, kai asmuo, patyręs psichikos sveikatos sunkumų, dalijasi šia patirtimi su kitu to nepatyrusiu asmeniu – gana pasiteisinęs būdas mažinti psichikos sveikatos stigmą visuose pasaulio regionuose – taip skelbiama žurnalo „The Lancet“ komisijos 2022 m. ataskaitoje. Dalijimasis patirtimi apie patirtus sunkumus kuria ryšį, padeda geriau suprasti, jog su sunkumais gali susidurti kiekvienas.

„Apie fizinę sveikatą kalbėti esame įpratę, tačiau susidūrę su psichologiniais iššūkiais ar patirtimis dažnai nuslepiame tą net artimiausioje aplinkoje. Tad pokalbis apie psichikos sveikatą gali paskatinti atsiverti ir pasakojantį, ir klausytoją ir normalizuoja šią temą“, – idėjos prasmę pagrindžia Milda Sakalauskaitė.

Šią iniciatyvą iš Jungtinės karalystės į Lietuvą parvežė Sveikatos apsaugos ministerija (tuometinė viceministrė Simona Bieliūnė) ir koordinavo Higienos instituto Psichikos sveikatos centras. Ten ji buvo vykdoma kaip nacionalinė programa 15 metų, o dabar organizacijos “Changing Minds Globally” dėka yra vykdoma visame pasaulyje, tokiose šalyse kaip Indija, Gana, Kenija, Gana, Ukraina ir kt. Daugiau informacijos apie iniciatyvą bei tolimesnį jos įgyvendinimą ir tikslus adresu www.zvelkgiliau.lt, „Facebook“ paskyroje Žvelk giliau.