Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Priklausomybių gydymas: vaikai yra pažeidžiamiausi ir efektyvi pagalba jiems privalo būti suteikta
Priklausomybių gydymas: vaikai yra pažeidžiamiausi ir efektyvi pagalba jiems privalo būti suteikta

Kasdien į Vilniaus ir Kauno priklausomybės ligų centro skyrius renkasi vaikai ir jaunimas. Jie čia gauna visokeriopą pagalbą: kasdien su jais dirba socialiniai darbuotojai, psichologai, psichiatrai. Vaikai ir paaugliai čia mokomi naujų gyvenimo įgūdžių, laiko planavimo, jie taip pat edukuojami apie psichoaktyvių medžiagų vartojimo žalą ir gauna naujas sveiko gyvenimo gaires.

Panašų skyrių planuojama atidaryti ir Klaipėdoje. Iki šiol šeimos, susidūrusios su žalingo vartojimo problemomis, turėjo vežioti vaikus į Kauną ar Vilnių, o netrukus jos pagalbą galės gauti ne tik pačią profesionaliausią visoje šalyje, bet dar ir operatyviausiai. Naujasis vaikų ir jaunimo centras steigiamas Paupių gyvenamajame rajone, Jaunystės g. 4.

„Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad esą nesaugu gyventi tarp krizes patiriančių vaikų iš disfunkcinių šeimų, tačiau turime visi suprasti, kad žalingas psichoaktyvių medžiagų vartojimas pažeidžia ne tik patį jauną žmogų, paskui ir jo šeimą, bet ir visą mūsų šalį, kitaip tariant, ir kiekvieną iš mūsų. O sudarydami ES standartus atitinkančias sąlygas dar labiau neįnikti į galimą priklausomybę, mes jau ankstyvosiose stadijose apsaugome ne tik paauglį ar vaiką, o ir savo pačių ateitį – mažindami galimą nusikalstamumo riziką, bedarbystę, jaunų žmonių mirštamumą, didindami mokesčių mokėtojų galias, taigi galime saugiai dirbti ir gyventi tarp sveikų žmonių, nesudarydami sąlygų plisti antrinei ar tretinei žalai“, – teigia Respublikinio priklausomybės ligų centro direktorius Emilis Subata.

„Ypač didžiuojamės, kad kiekvienas vaikas tokiame centre gaus išskirtines, unikalias, tik jam vienam pritaikytas paslaugas, o tai reiškia, kad jų atvyks nedaug, planuojame dirbti kelias valandas per dieną ir tik darbo dienomis. Daugumą jų saugiai atveš ir pasiims šeimos nariai. Mūsų programos įtrauks visus šeimos narius, vaikai mokysis užmegzti ir palaikyti ryšius, rasti draugų, nesijausti vienišiems ir tokiu būdu užbėgama už akių daug didesnėms problemoms. Esame oficiali įstaiga, kuri siekia tik sveiko žmogaus koncepcijos, o ne baras, restoranas ar naktinis klubas, kur būriavimosi ar nelegalių medžiagų pardavimo ir vartojimo rizika yra šimteriopai didesnė“, – sako Respublikinio priklausomybės ligų centro Klaipėdos filialo direktorė Vaida Karulaitienė.

Vaikų dienos stacionarų steigimą visoje šalyje finansuoja LR Sveikatos apsaugos ministerija. Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyr. gydytojas, Klaipėdos savivaldybės narkotikų kontrolės komisijos pirmininkas Aleksandras Slatvickis sako, kad „pasaulyje tokie vaikų ir jaunimo centrai kuriami miestų centre, šalia didelių ir prestižinių korporacijų, kur vyksta aktyvo ir efektyvi abipusė integracija. Gyventojai yra edukuoti, nesivadovauja stigmomis, jaučia empatiją papuolusiam į bėdą. Šeimos seniai nebebijo kreiptis pagalbos, jaučiasi motyvuotos ir sąmoningos. Ką bekalbėti net apie techninius dalykus – valstybės lėšomis ir Lietuvoje yra sutvarkoma aplinka, renovuojami pastatai, iš ko naudos gauna visa kaimynystė.“

Vilniaus vaikų ir jaunimo reabilitacijos centras priima adresu Žolyno g. 16

Kauno vaikų ir jaunimo reabilitacijos centras priima adresu Giedraičių g. 8

Klaipėdos vaikų ir jaunimo dienos stacionarą planuojama įrengti rudenį.