Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Klaipėdos filiale – nemokamos konsultacijos dėl priklausomybės
Klaipėdos filiale – nemokamos konsultacijos dėl priklausomybės

Priklausomybės ligų centro Klaipėdos filialas gegužės 20–22 d. rengia atvirų durų dienas ir kviečia nemokamai pasikonsultuoti dėl psichiką veikiančių medžiagų vartojimo įpročių. Specialistai konsultuos be išankstinės registracijos, Taikos g. 46, nuo 9 iki 13 val. Renginys skirtas tiek žmonėms, norintiems pasitikrinti savo vartojimo įpročius ir sužinoti kaip sumažinti žalą organizmui, tiek ir tiems, kurie domisi priklausomybės gydymo galimybėmis dėl savęs ar artimųjų.

„Apie priklausomybės ligas sklando daug mitų – kad tai ne susirgimas, o tik valios trūkumas, kad žmogus turi pats pasveikti, be gydytojų pagalbos, kad priklausomybės liga serga tik žmonės, kurie yra viską praradę. Galiausiai, Lietuvoje labai trūksta informacijos ir apie rizikingą, žalingą vartojimą. Koks alkoholio kiekis per savaitę dar yra „normalus“, o koks jau laikomas pavojingu? Kaip stebėti savo įpročius ir atpažinti, kad jie krypsta į rizikingą pusę? Todėl kviečiame žmones ateiti, konsultacijos nemokamos ir anonimiškos, tai – gera proga daugiau pasidomėti sveikatos temomis, gauti profesionalų patarimų, taip pat – pasikonsultuoti dėl artimųjų, jei jūsų aplinkoje yra žalingai vartojantis ar gal priklausomybės liga sergantis žmogus. Artimieji, draugai, darbdaviai paprastai yra lemiamas veiksnys, nuo kurių priklauso asmens kreipimasis į gydymo įstaigą“, – sako Vaida Karulaitienė, RPLC Klaipėdos filialo direktorė.

Skelbiama, kad atvirų durų renginio svečiams jokia išankstinė registracija nebūtina, o esant poreikiui bus galima iškart užsiregistruoti į gydymą reikiamame skyriuje. Norintiems pasitikrinti dėl savo vartojimo įpročių bus galima atlikti AUDIT testą, rekomenduojamą Pasaulio sveikatos organizacijos. „AUDIT testą nuo praėjusių metų vasaros savo pacientams siūlo atlikti ir šeimos gydytojai. Tai toks trumpas klausimynas, kuris padeda pasitikrinti dėl alkoholio vartojimo įpročių. Jei žmogus atsako į klausimus ir pamato, kad patenka prie rizikingo ar žalingo vartojimo, o gal net priklausomybės, gydytojas trumpai pakonsultuoja dėl sprendimų, žalos sveikatai sumažinimo“, – paaiškina V. Karulaitienė.

Atvirų durų renginio dalyviai turės galimybę nemokamai atlikti ŽIV ir hepatito C testus, kadangi renginys įgyvendinamas per Europos pavasarinę ŽIV testavimo savaitę. Iki 2020 m. Europos Sąjungos šalys užsibrėžusios pasiekti tikslą „90–90–90“, kai 90 proc. žmonių, gyvenančių su ŽIV, žino savo ŽIV diagnozę, 90 proc. visų žinančiųjų gydosi ir 90 proc. besigydančiųjų gydymas yra veiksmingas. Renginio puslapis skelbia, kad šiuo metu Europoje apie 25 proc. visų žmonių, turinčių ŽIV, gyvena to nežinodami, o pusei jų virusas diagnozuojamas vėlai. Greitųjų ŽIV ir hepatito C testų atlikimas trunka tik 1 minutę, šiuos testus RPLC Klaipėdos filiale galės atlikti visi norintys gegužės 20–24 dienomis.

„Priklausomybės ligos, ŽIV virusas – tai temos, kurias lydi didelė stigma. Žmonės linkę šių temų vengti, dėl to į gydymo įstaigą dažnai kreipiamasi ligoms jau įsisenėjus. Raginame Klaipėdiečius domėtis, dalyvauti mūsų renginiuose ir taip griauti mitus bei laužyti stigmą mūsų mieste“, – į renginį kviečia Priklausomybės ligų centro Klaipėdos filialo direktorė.

Renginio partneris – Klaipėdos Visuomenės sveikatos biuras.