Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Edukacinės ir žalos mažinimo veiklos – kaip sumažinti metamfetamino vartojimą Lietuvoje?
Edukacinės ir žalos mažinimo veiklos – kaip sumažinti metamfetamino vartojimą Lietuvoje?

Didėjant metamfetamino vartojimui Europos šalyse, kyla poreikis įgyvendinti veiksmingesnes prevencijos ir žalos mažinimo priemones pritaikytas stimuliantus vartojantiems asmenims. Todėl Lietuvoje jau nuo vasaros vyksta edukacinės ir žalos mažinimo veiklos tarp rekreacinių psichoaktyvių medžiagų vartotojų. Muzikos festivalių metu, bendradarbiaujant su edukacine iniciatyva „Be Safe Lab“ ir nevyriausybine organizacija „Demetra“, vykdomos žalos mažinimo veiklos bei teikiama informacija apie psichoaktyvias medžiagas, jų vartojimo rizikas ir pasekmes bei dalinami psichoaktyvių medžiagų sudėties testai festivalio lankytojams, planuojantiems vartoti šias medžiagas.

Viena iš bendradarbiavimo veiklų buvo muzikos festivalyje „Yaga“ vykusi paskaita „Chemseksas – ne mada, o tendencija“, kurią skaitė „Demetra“ atstovas Aleksandr Lapšinov, o „Be Safe Lab“ apmokyti savanoriai festivaliuose „Yaga“, „Ant bangos“, „Granatos Live“ bei „Karklė“ dalino narkotinių medžiagų sudėties testus, kurių pagalba asmenys galėjo pasitikrinti medžiagos sudėtį ir priimti informuotą sprendimą dėl jos vartojimo.

„Nuoseklių ir viešai prieinamų duomenų apie metamfetamino ir kitų stimuliantų vartojimo paplitimą ir tendencijas Lietuvoje nėra daug. Visgi matome, kad 2021 m. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro duomenimis, visoje Europoje po santykinai stabilaus laikotarpio, t. y. COVID-19 pandemija kiek pristabdė vartojimą, metamfetamino keliama grėsmė didėja – Europje plečiamos rinkos. Šalies miestai (Vilnius, Kaunas, Klaipėda) patenka tarp turinčių didžiausią šios medžiagos koncentraciją Europje. Taigi matome, kad tai yra aktuali problema ir Lietuvai. Todėl svarbu stiprinti tiek esamas priemones, tiek ieškoti naujų sprendimų, kaip galime mažinti vartojimo skaičius. Nors esama pagalba yra reikalinga, tokia kaip nemokamas ŽIV ir HCV testavimas, konsultacijos, individuali pagalba, tačiau svarbu, kad vartotojus pasiektų informacija, kokios paslaugos egzistuoja mieste ir kokia yra šių paslaugų nauda.“, – teigia Respublikinio priklausomybės ligų centro tyrėja Dovilė Mačiulytė.

RPLC kuruoja veiklas, vykdomas muzikos festivalių metu – tai yra dalis projekto IMPRESA, skirto metamfetamino vartojimo Europoje prevencijos strategijoms įgyvendininti, kurį Lietuvoje įgyvendina RPLC ir jo atstovė tyrėja D. Mačiulytė.